SBS Turkish - SBS TürkçeAuthor: SBS Turkish
18 Nov 2018

SBS Turkish - SBS Türkçe

Download, listen or watch all podcasts

Listen to interviews, features and community stories from the SBS Radio Turkish program, including news from Australia and around the world. - SBS Türkçe Radyo programında Avustralya ve dünya dahil haberler, söyleşiler, dosyalar ve toplum haberlerini dinleyin.

 • Listen

  Imams, Muslim groups outraged by PM’s 'divisive' Bourke Street comments - "Müslüman grupların ve liderlerin Morrison'a cevabı yetersiz"

  Levent Efe said that imams and Muslim groups answers are not enough to by PM’s 'divisive' Bourke Street comments

  -

  Avustral Gündemi yorumcumuz Levent Efe, Avustralyalı Müslüman grupların ve liderlerin, başbakan Morrison'ın Bourke Street'deki saldırı sonrası "olayın radikal ve aşırı İslam ideolojisinden kaynaklandığı, ülkeyi tehdit eden en tehlikeli aşırılığın İslamcı aşırıcılık olduğu" şeklindeki sözlerine yeterli cevabı veremediğini düşünüyor. 


 • Posted on 16 Nov 2018

  download
 • Listen

  Is the VCE Turkish exam difficult? - VCE Türkçe sınavları zor mu?

  We discuss VCE Turkish exams with VCE students, Barış Düzova from Victorian School of Language andYusuf Aydın from AusTurk Language Academy and also speak with experienced teacher Hasan Sayar.

  -

  VCE Türkçe sınavları tamamlandı. Bu yılki sınava giren Victoria Dil Okulları'ndan Barış Düzova, AusTurk Dil Akademisi'nden Yusuf Aydın ve tecrübeli öğretmen Hasan Sayar ile görüştük.


 • Posted on 16 Nov 2018

  download
 • Listen

  Morrison, Chinese premier meet on sidelines of ASEAN - Kritik görüşme

  Prime Minister Scott Morrison is wrapping up the first of three major leaders summits this month after two days with his counterparts in Singapore. He has met China's premier on the sidelines as recent tensions with Australia's biggest trading partner beg

  -

  Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve Avustralya'nın ilişkilerinin kötü olduğu Çin Başbakanı, uzun süre sonra ilk kez bir araya geldi.


 • Posted on 16 Nov 2018

  download
 • Listen

  One year and 5,420 same-sex marriages later - Eşcinsel evliliğinin birinci yıldönümü: 5 bin 420 çift evlendi

  One year ago, the announcement that Australians had voted in favour of same-sex marriage brought the first of what is now more than 5,000 same-sex weddings across the country.

  -

  Avustralya'da bir yıl önce yasallaşan eşcinsel evliliği nedeniyle nikah memurları yoğun bir yıl geçirdi.


 • Posted on 16 Nov 2018

  download
 • Listen

  The Outlook: for hydrogen cars - Geleceğin arabaları

  A number of trials of hydrogen-powered cars are underway around Australia, with proponents pushing them as a key to reducing greenhouse-gas emissions in the transport sector.

  -

  Elektrik, güneş enerjisi ile çalışan araba duyduk. Peki su ile çalışan arabaya ne dersiniz? Hidrojenle çalışan arabaların denemelerine Avustralya'da da başlanıyor.


 • Posted on 15 Nov 2018

  download

Follow Playlisto